Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Miniatyrer 5133341



*

nr 513 3341


Miniatyrer

10 st, Silver, "Den Svenska silverskatten"


Utrop:

2.000 kr

Såld:

4.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 mars 2008
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/3 20:06:35 1      1.500 kr
10/3 15:14:31 2      ledande budet*
10/3 15:28:03 3      2.500 kr
10/3 15:28:48 3      3.000 kr
10/3 15:29:29 3      3.200 kr
10/3 15:30:15 3      3.400 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: miniatyrer silver ädelmetall
  • 7211 Miniatyrer
    ett par, akvareller, silverramar, 1939, yttermått ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:17
  • 7213 Skulpturer
    2 st, brons, miniatyrer, Hund & katt. Längd: 3-9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:57




Ladda ner broschyr